10 kroków do znalezienia idealnego fotografa ślubnego!

 Zdjęcia to oprócz wspomnień najcenniejsza pamiątka z dnia ślubu. Zatrudnienie odpowiedniego fotografa jest kluczowym etapem planowania, dlatego podpowiadam Wam jak najlepiej to zrobić!

 

1. Poszukiwania rozpocznijcie od razu po zarezerwowaniu terminu i obiektu – najlepsi w branży mają zarezerwowane daty często na kilka miesięcy do przodu, a chcecie mieć przecież wybór. Zróbcie research nie tylko w wyszukiwarce, ale wszystkim w mediach społecznościowych.

2. Zdecydujcie od razu, czy zależy Wam tylko na reportażu, czy także sesji zdjęciowej. Jeśli ma się odbyć sesja, warto zaplanować ją na inny dzień niż dzień ślubu (nie będziecie mieli czasu, a nie wypada zostawiać gości na godzinę czy dwie).

3. Nie ograniczajcie się do swojego miasta czy województwa – fotografowie uwielbiają podróżować i warto zapłacić trochę więcej za idealne zdjęcia niż sugerować się odległością zamiast jakości.

4. Pamiętajcie, że fotografia ślubna jest subiektywna. Nie możecie wymagać, żeby każdy moment, każdy gość  i każdy element wesela zostały uwiecznione – tak się po prostu nie da ( i dobrze!)

5. Sprecyzujcie swoje oczekiwania i priorytety. Dużo łatwiej współpracuje się z Parami, które wiedzą, co lubią i  jakich rezultatów oczekują. Dlatego zanim się zdecydujecie na usługi konkretnej osoby, przejrzyjcie różne strony i blogi  i zobaczcie, co najbardziej Wam się podoba w pracach różnych fotografów.

6. Robienie zdjęć to dużo więcej niż pstrykanie aparatem…Fotograf pracuje na profesjonalnym i drogim sprzęcie, musi doskonale, ale instynktownie planować kadry, łapać emocje w idealnym momencie, być w kilku miejscach naraz, wybrać idealne ujęcia i obrobić każde zdjęcie, a potem je wywołać.  A to pewnie i tak tylko połowa pracy, którą musi wykonać. Dlatego pamietajcie, że ta usługa musi mieć odpowiednią cenę i trzeba to uszanować.

7. Zwracajcie uwagę przede wszystkim na klimat zdjęć w porfolio – niektóre będą bardziej intymne, inne bardziej surowe. Każdy fotograf ma swój styl i tylko odpowiednie dobranie go do stylu Waszego ślubu i przede wszystkim tego, jaką Parą jesteście da gwarancję idealnych zdjęć.

8. Podczas rozmowy telefonicznej czy spotkaniu, zwróćcie uwagę, czy fotograf zadaje Wam dużo pytań, interesuje się szczegółami ślubu i chce z Wami omówić różne jego aspekty (organizacyjne, dekoracyjne itp.). Zainteresowanie i zaangażowanie są bardzo ważne, ponieważ świadczą o personalnym podejściu do każdej Pary i kreatywności.

9. Fotograf ślubny ma za zadanie widzieć trochę więcej niż cała reszta, zauważać pozornie nieistotne szczegóły i wydobywać z nich kwintesencję Waszej miłości… z tego powodu dajcie mu dużo wolności i swobody i po prostu pozwólcie wykonywać swoją pracę. Pary Młode często chcą mieć kontrolę nad wszystkim – a im mniej będziecie ingerować tym lepsze i bardziej naturalne będą ujęcia.

10. Liczcie się z tym, że na efekt będziecie czekać około 3 – 5 miesięcy – to normalne, więc nie ma, co się denerwować ani ponaglać. A poczekać warto 🙂

Share:

Komentarzy: 4

 1. Miśka
  14 kwietnia 2017 / 12:34

  Zgadzam się w 100%! My szukaliśmy swojego fotografa może w nie taki sam, ale w podobny sposób i trafiliśmy idealnie (Smok Studio, warto sprawdzić jak ktos szuka). Warto pamietać, że nie am co liczyć na to, że tani fotograf zrobi dobre zdjecia, a niestety dużo osó cały czas ma takie wrażenie, ze to jest do zrobienia 😉

  • Basia
   19 kwietnia 2017 / 11:59

   Dzięki za komentarz Miśka! Niestety nadal wiele osób chce zapłacić jak najmniej, a wymaga najwyższej jakości – trzeba się nawzajem szanować 🙂 Pozdrawiam serdecznie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *