Tradycje weselne i jak je wykorzystać

Udany ślub to połączenie tradycji i niespodzianek. Jako współczesna panna młoda masz ten plus, że możesz dowolnie dekorować  i kreować swoją uroczystość. Nawet jeśli bierzesz klasyczny ślub w stylu glamour, albo stylizowany na boho, warto przemycić w nim kilka staropolskich zwyczajów. Jak odczarować je, żeby nie wydawały się przaśne i pasowały do Twojego wesela? Zapraszam do lektury!

 Błogosławieństwo

Dawniej, przed wyjściem do kościoła Para Młoda wraz z rodzicami i rodziną zbierała się w domu, gdzie otrzymywała od starszyzny tzw. błogosławieństwo. Dzisiaj odchodzi się od tej tradycji, ale warto o niej pamiętać, ponieważ jest uczczeniem rodziców w tym ważnym dniu. Kiedy będziesz konsultować się z fotografem, porozmawiaj z nim o sesji rodzinnej. Obojętnie czy będziecie szykować się w domu czy w obiekcie, wspaniałą pamiątką będzie zrobienie sobie zdjęć z rodzicami, dziadkami, rodzicami chrzestnymi itp. Możesz też pomyśleć o wręczeniu im małych podarunków – biżuterii, albumów ze zdjęciami albo ręcznie napisanych listów. Pamiętaj, że rodzice – zwłaszcza w takim dniu, są bardzo sentymentalni. Dzięki  tym drobiazgom pokażesz, że są dla Ciebie ważni i cieszysz się, że są obok…

 

Rzucanie ryżem po zaślubinach 

Zgodnie z tradycją, młoda para obrzucana była po wyjściu z kościoła ryżem lub drobnymi monetami – dla szczęścia i dobrobytu. Coraz częściej księża w parafiach nie zezwalają na używanie ryżu, ze względu na marnotrawienie jedzenia. Ten staropolski obyczaj można bardzo łatwo przystosować do naszych czasów – zamieńcie ryż na confetti, brokat, suszone lub świeże płatki kwiatów albo pompony. Po pierwsze – będą się pięknie fotografować. Po drugie – nie chcesz wygrzebywać z włosów ryżu, prawda? Po trzecie – jest to możliwość pokazania dbałości o najmniejszy detal. Wybraną przez siebię “posypkę” pięknie zapakuj i wsadź do kosza przed kościołem/USC. Zobaczcie jak można to zrobić:

glitter-box-645x966

Powitanie / Toast

Tradycyjnym staropolskim zwyczajem, Parę Młodą na weselu witali rodzice z chlebem i solą. Ten zwyczaj też odchodzi już do lamusa, nie zmienia to jednak faktu, że jakoś powitać Was trzeba. Moim zdaniem najbardziej eleganckim sposobem będzie wniesienie toastu za Młodą Parę. Poszalejcie trochę i nie podawajcie zwyczajnego szampana. W zależności od stylu, możecie podać prosecco z mrożonymi owocami, szampana z watą cukrową w specjalnie przyozdobionych kieliszkach, albo mini buteleczki. Powtarzam po raz kolejny, detale są najważniejsze – zadbajcie o nie!

Oczepiny 

Jeden z niewielu ślubnych zwyczajów, który nadal święci triumfy. Podobnie jak pierwszy taniec, pozostaje często “koszmarkiem” wesela. Jeśli chcesz, możesz z oczepin zupełnie zrezygnować, proponując gościom inne zabawy. Jeśli zależy Ci, żeby były częścią Waszego przyjęcia, spróbuj zaaranżować je w jak najlepszy sposób. Po pierwsze – niech towarzyszy im odpowiednia muzyka (przypomnij sobie jaka jest zazwyczaj i już wiesz, dlaczego chcesz inną…). Nie zmuszaj też wszystkich gości do uczestnictwa. Wiele osób czuje się skrępowanych przymusem brania udziału w oczepinach. Rzucanie welonem/bukietem i muszką ma na celu wyłonienie “nowej pary młodej”, więc najlepiej jeśli wybór odbędzie pośród znajomych. Oczepiny nie muszą odbywać się w tradycyjnej formie, to od Was zależy jak będą wyglądać. Możecie zdecydować się na tradycję amerykańską i prosto z wesela, po północy, wyruszyć w podróż poślubną – wtedy rzucasz bukietem tuż przed wyjazdem i pożegnaniem. Ściąganie welonu i muszki może być też elementem żywiołowego pierwszego tańca. Nie idźcie na łatwiznę i pokażcie nowoczesne podejście do tradycji!

 

Wiejski stół

Szalenie popularny element wesel zarówno boho, jak i tradycyjnych. Stoisko prosto z jarmarku zapełnione smalcem, świeżym chlebem, kiełbasami, wędlinami i bimbrem. Brzmi mało elegancko, ale wiem z doświadczenia, że się sprawdza. Możesz postawić go zarówno z boku sali, jak i na zewnątrz. Będzie oblegany przez większą część gości. Możesz iść na całość i zamówić stoisko ze strzechą albo zaaranżować go tak, aby pasował do reszty wystroju. Możliwości dekoracji jest mnóstwo. Jedzenie jest bardzo ważnym elementem tradycji weselnej, a goście uwielbiają przekąski podawane “poza stołem”. Jeśli wiejski stół Cię nie przekonuje, pomyśl o swojskim barbecue albo pizzy z pieca podawanej na kawałki.  Gość najedzony to gość szczęśliwy 🙂

 

(zdjęcia z Pinterest)