Dzieci na weselu

Dyskusja, czy zapraszać dzieci na wesele zawsze budzi dużo emocji. Z jednej strony sprawią one, że Twoje wesele nabierze rodzinnego, ciepłego charakteru, z drugiej możesz obawiać się wrzasków, krzyków i pozbijanych talerzy (ale udawajmy, że nie). Jak rozwiązać ten problem?  Sprawdźcie moje rady 🙂

 Kiedy zdecydujesz się na małych gości, musisz zawrzeć tę informację na zaproszeniu. Absolutnie nie masz obowiązku zapraszania wszystkich swoich gości z pociechami. Niestety, w wielu przypadkach goście wychodzą z założenia, że zaproszenie ich jest równoznaczne z zaproszeniem ich dzieci. Najlepszym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest napisanie na zaproszeniu np. “Ania i Tomek Kowalscy z dziećmi” lub “Ania, Tomek, Zosia i Piotruś Kowalscy” i prośba o RSVP (Respondez s’il Vous Plait), czyli potwierdzenia przybycia. Nie ma żadnego powodu, dla którego masz czuć się źle, że nie zapraszasz wszystkich dzieci. Moim zdaniem ogranicz się do najbliższej rodziny swojej i Pana Młodego oraz dzieci przyjaciół.  Uwierz mi, spora część uczestników będzie zadowolona, że może bawić się i odpocząć od swoich pociech.

Po otrzymaniu zwrotnych informacji o ilości dzieci, które będą na weselu, możesz zacząć planować dla nich atrakcje. Dzieci uwielbiają być angażowane do różnych zadań i czuć się ważne. Najbardziej klasycznym pomysłem jest poproszenie rodziców kilku małych księżniczek o sypanie przed Tobą kwiatów, kiedy idziesz do ołtarza. Dziewczynki będą zachwycone 🙂 Ustal wcześniej z rodzicami stroje pasujące do Twojej sukni np. białe sukienki z koronki.

 

 

Wiadomo, że dzieci pozostawione same sobie oznaczają słodkie kłopoty, więc lepiej wcześniej zadbać o ich zabawę. Warto zainwestować w zatrudnienie profesjonalnej animatorki. Jest to jedna z tych pozycji, dla której zawsze staram się znaleźć miejsce w budżecie klientów. Koszt takiej animatorki to ok. 100 zł za godzinę. Jedna Pani nie zajmie się tuzinem dzieci, dlatego kiedy masz już potwierdzoną listę gości, ustal w wybranej placówce wszystkie szczegóły. Pamiętaj, że osoba zajmująca się dziećmi będzie też jeść i pić, a jeśli Wasze wesele odbywa się z daleka od miasta, może również wymagać noclegu. Wiem, że na etapie planowania ten punkt wydaje się zbędnym wydawaniem pieniędzy, ale kiedy nadejdzie już Twój wielki dzień, będziesz szczęśliwa, że podjęłaś taką decyzję. Obecność animatorki docenią też na pewno Twoi goście.

 

 

Jeśli nie chcesz korzystać z pomocy animatorki, posadź gości z dziećmi przy jednym stole bądź niedaleko siebie. Musisz pamiętać, że każdy uczestnik wesela ma inne oczekiwania i sadzanie Twojego kuzyna singla z rodzinami z dziećmi może mu się średnio podobać. Wspaniałym pomysłem jest posadzenie dzieci przy jednym osobnym stole, który możesz dopasować do ich potrzeb.  Kolorowanki, puzzle, przekąski, opaski – możliwości jest sporo. Przy opcji dziecięcego stołu, animatorka będzie na wagę złota. Możesz ustalić z nią atrakcje i zabawy, np. niech zaproponuje dzieciom narysowanie dla Młodej Pary laurki, którą później wkleją do księgi gości.

Dzieciaki kochają prezenty i będą zaskoczone, kiedy na swoim miejscu przy stole znajdą jakiś drobiazg. Mogą być to sprytnie zapakowane żelki i cukierki, bańki mydlane albo naklejki. Liczy się gest! Mali goście poczują się ważni i będzie im głupio rozrabiać  (chociaż znajdą się egzemplarze, których nic nie powstrzyma, dlatego nie przejmuj się, bo to nie Ty się nimi zajmujesz). Najlepiej dać każdemu to samo, żeby nie było kłótni.

Jeśli zapraszasz małych gości, musisz zadbać o ich brzuszki. Krótkie, podstawowe dziecięce menu oszczędzi rodzicom dużo problemów. Dzieci nie będą jadły wykwintych dań, które proponujesz dorosłym, a kilka opcji dań dziecięcych nie będzie Cię dużo kosztowało. Krem pomidorowy, spaghetti, nuggetsy z frytkami czy paluszki rybne z pewnością zadowolą apetyty dzieciaków. Nie zapomnij zadbać o nie także w trakcie toastu 🙂

dessert

Mam nadzieję, że przekonałam Cię, że dzieciaki na ślubie to nic strasznego, ich obecność trzeba po prostu dobrze zaplanować 🙂

Jeśli chcesz, aby na Twoim weselu byli tylko goście 18+ nie zapomnij zaznaczyć tego w zaproszeniu!