Cechy dobrego konsultanta ślubnego

Hej! Jak pewnie zauważyliście, na stronie pojawiła się dodatkowa zakładka – szkolenia! Oznaczać to może tylko jedno – już wkrótce będzie można odbyć kurs wedding plannerski pod okiem Pretty Little Weddings. Dostaję od Was ogrom zapytań dotyczących mojej drogi zawodowej i jak zostać konsultantem ślubnym – uprzedzam od razu – nie ma jednego gotowego przepisu! Mogę Wam jedynie opowiedzieć, o tym jakie ja podjęłam kroki – co się sprawdziło, a co nie (bo nigdy nie jest tak, że wszystko idzie jak po maśle). Dzisiaj natomiast chciałabym opowiedzieć Wam, jakie moim cechy powinni mieć kandydaci na konsultanta ślubnego i dla kogo może być to dobry pomysł na karierę. Zaczynajmy!

Wokół zawodu wedding plannera narosło wiele mitów – przede wszystkim o tym, że jest to praca bardzo prosta, w zasadzie dla każdego i nie wymagająca żadnego doświadczenia. Bzdura, bzdura i bzdura 🙂 Aha i jeszcze oczywiście to, że to jest babska praca (tak jakby w ślubach nie uczestniczyli faceci…) i że najlepszymi wedding plannerami są kobiety, które zorganizowały własny ślub (chyba mój ulubiony!). Uważam, że jest jednak kilka cech charakteru, które warto mieć, żeby w ogóle rozważać taką pracę. Są to:

  • wysokie poczucie estetyki i po prostu dobry gust – tego trudno się nauczyć, albo się to ma albo nie. Dobrze, jeśli interesujesz się sztuką, modą, filmem, architekturą, stylizacją wnętrz – to oznacza, że masz dryg do rzeczy pięknych.
  • łatwość nawiązywania kontaktów – w procesie organizacji rozmawia się z niezliczoną liczbą ludzi, a z niektórymi wcale nie łatwo się dogadać. Musisz więc potrafić nawiązać nic porozumienia zarówno z królową Elżbietą, jak i panią Krysią, która opiekuje się stodołą (a jak powszechnie wiadomo, panie Krysie mają wiele asów w rękawach i warto je mieć po swojej stronie!)
  • umiejętność organizacji czasu i delegowania zadań – będzie Ci ciężko w tym zawodzie, jeśli jesteś osobą, której trzeba mówić, co ma robić. Jako konsultant ślubny to Ty będziesz delegować zadania, Ciebie będą pytać, co robić i Ty będziesz pilnować czy wszystko jest na czas.
  •  stwarzanie dobrej atmosfery – jako konsultant ślubny będziesz trochę nowym członkiem rodziny (ale takim, od którego dużo się wymaga) i ludzie muszą się czuć w Twoim towarzystwie po prostu dobrze i bezpiecznie. Muszą mieć do Ciebie zaufanie i lubić spędzać czas w Twoim towarzystwie.
  • trzymanie nerwów na wodzy – nie wierzcie w to, że aby być wedding plannerem trzeba być cierpliwym (ja nie jestem) i odpornym na stres (na pewno nie jestem). Trzeba natomiast umieć się opanować w każdej sytuacji, nawet w takiej, w której masz ochotę na kogoś nawrzeszczeć (welcome to my life). Roztrzęsiona, zapłakana albo wściekła konsultantka na weselu to kompletna porażka.
  • kreatywność i szybkość działania – w tej pracy trzeba rozwiązywać problemy, konflikty i wątpliwości w przeciągu sekundy. Dobrze, jeśli jesteś osobą, która szybko myśli i potrafi łatwo zaproponować coś nowego.
  • empatia – oczywiście, że jesteś w pracy, ale nie zmienia to faktu, że uczestniczysz w jednym z czyichś najważniejszych dni życia. Ciesz się razem z nimi! Uśmiech i radość w tym zawodzie są bardzo profesjonalne 🙂

 

Tags: