Jak zadbać o najstarszych gości na weselu?

Cześć! Razem z początkiem maja wchodzimy w sezon ślubny, więc dzisiaj kilka porad o tym, jak zadbać o najstarszych Gości na Waszym weselu. Często w ferworze przygotowań możecie nie pomyśleć o komforcie babci czy dziadka, a uważam, że to bardzo ważny temat. Dla starszych osób uczestnictwo w ślubie i na weselu jest nie tylko dużym przeżyciem, ale również wysiłkiem. Warto pomyśleć o kilku rzeczach, które zdecydowanie pozwolą im się lepiej bawić.

 

  • oprócz wysłania zaproszenia, pamiętajcie o tym, żeby osobiście zadzwonić i zaprosić starsze osoby – to sprawi, że poczują się wyjątkowo i będą mogły zadać Wam wszystkie pytania (a będzie ich dużo!). Mniej stresu dla babci i dziadka!
  • upewnijcie się, że mają one z kim dojechać na ślub i że nie będą pozostawione same sobie w trakcie ceremonii
  • planując usadzenie gości weźcie pod uwagę trzy główne problemy: żeby osoby starsze siedziały dalej od muzyki, miały bliżej do toalety i nie daj Boże nie siedziały przy wywiewie klimatyzacji
  • będąc w temacie stolików – poproście obsługę sali o szczególną troskę przy konkretnych osobach! Jest to ważne zwłaszcza w późniejszych godzinach wesela, kiedy jedzenie i picie serwowane jest w bufetach. Babcia czy dziadek mogą mieć problem z przyniesieniem sobie kawy czy herbaty, a mogą wstydzić się poprosić o pomoc. Na pewno będzie im miło, kiedy kelner zapyta, czy może im coś podać.
  • pomyślcie o tym, czy najstarszym z Gości nie zaproponować innych, wygodniejszych krzeseł – wiem, wiem – ja też lubię krzesła chiavari, ale mój dziadek George nie wysiedziałby na nim 10 minut…
  • współczesne wesele to dla starszych osób męka z muzyką – jeśli znacie ulubione hity swoich dziadków z młodości, to nie zniszczycie atmosfery puszczając jeden czy dwa utwory. Wbrew pozorom dla seniorów wesele to jedna z niewielu okazji do wyjścia z domu i jak najbardziej chcą się bawić – do naszych hitów po prostu nie umieją.
  • jeśli stawiacie na menu serwowane, w którym każdy gość wybiera jedno z dań głównych to zwróćcie uwagę na to, żeby miało ono nazwę do przeczytania albo przynajmniej wytłumaczenie pod spodem co jest co – starsze osoby często krepują się, że nie znają jakiejś nazwy albo boją się, że to coś dziwnego, czego nie będą potrafiły zjeść
  • zadbajcie o spokojną strefę chill z wygodnymi siedzeniami
  • jeśli Wasi dziadkowie nie planują zostawać na noc, to mimo wszystko zastanówcie się nad wynajęciem w obiekcie pokoju lub dwóch “na wszelki wypadek” – miałam już sytuację na weselu, kiedy babcia Panny Młodej po prostu musiała się położyć na godzinkę, a szkoda żebyście w takim momencie mieli stres, albo musieli kłaść najbliższych w swoim apartamencie.
  • pamiętajcie, żeby maksymalnie celebrować obecność dziadków na weselu :))

Zdjęcia od:

www.perfectweddingguide.com

www.jensawesomeworld.tumblr.com

www.ryderevansphotography.com